Tandlægeforeningen
OversigtMeld dig indKontaktSupport

Københavnere går efter scoresmilet

Københavnere går efter scoresmilet
29. juni 2004


Københavnerne er væsentlig mere forfængelige end deres landsmænd i Vestjylland. I alt fald hvis man kigger på de nye tal, som Dansk Tandlægeforening har indhentet fra sygesikringen; tal der viser, at hvor næsten hver anden fyldning i Ringkøbing Amt er af sølvamalgam, er det kun hver fjerde fyldning i Københavns Kommune, der laves med det mørke fyldningsmateriale. Øst for Storebælt, og især i København, vil patienterne have det tandfarvede plast i tænderne – selv om tandlægeregningen bliver en del større, bl.a. fordi der ikke gives tilskud til plast fra sygesikringen.

Preben Hørsted Bindslev, der er lektor og afdelingsleder ved Tandlægeskolen i Århus, vurderer, at der er flere forklaringer på de regionale forskelle.

- Det er sandsynligt at en del af forklaringen på, at de tandfarvede fyldningsmaterialer især vinder frem i København, er, at det æstetiske spiller en større rolle i en storby sammenlignet med på landet. Og så tror jeg også, at patienterne simpelthen er mere konservative på landet. De er jo vant til, at deres fyldninger bliver lavet med sølvamalgam, og der skal lidt mere til før de ændrer adfærd, siger Preben Hørsted Bindslev.

Ser man på udviklingen over en årrække, er det dog en tendens i hele landet, at tandfarvede fyldningsmaterialer er ved at skubbe sølvamalgamet ud på sidelinien. Samlet set blev der i 1995 lagt amalgam i knap halvdelen af danskernes fyldninger – i 2003 var det tal faldet, så hver tredje fyldning blev lavet med amalgam. Forklaringen er, at plastmaterialerne hele tiden forbedres så de bliver mere holdbare og dermed kan bruges ved stadig flere fyldninger, forklarer Preben Hørsted Bindslev.

Sammenlignet med vores nabolande er vi dog langsommere til at skifte amalgamet ud med plast. I Norge bruger man i dag plast i ni ud af ti fyldninger, og finsk tandpleje er efterhånden stort set amalgamfri. Det er dog ikke noget, man nødvendigvis skal stræbe efter, mener tandlægelektoren.

- Sølvamalgam er et godt og holdbart materiale, og der er nogle fyldninger, hvor det giver det bedste resultat, at bruge det grå sølvamalgam, siger Preben Hørsted Bindslev.

 

Kontakt
Tandlægeforeningen
Amaliegade 17
1256 København K
Telefon: 70 25 77 11
Fax: 70 25 16 37
CVR: 21318418

Man-tors kl. 9.00-16.00
Fre kl. 9.00-15.30
TandlægeforeningenAmaliegade 171256 København KTelefon 70 25 77 11Fax 70 25 16 37info@tandlaegeforeningen.dk